Flex-Honlama Salkımı

Çapak Alma - Finiş Honlama - Yüzey Parlatma

Minyatür Çapak Alma Fırçaları

Paslanmaz Çelik Serisi - Aşındırıcı Naylon Serisi - Elmas Serisi

Pah kırma için Flex-Honlama

Yeni fırça teknolojisi

Elmas Flex Honlama

FLEX-HONLAMA SALKIMI

Flex-Honlama Salkımı, başka hiçbir metodla elde edilemeyecek bir kontrollü yüzey işlem durumu yaratır..
Flex-Honlama ile yapacağınız işlem sonucunda yüksek oranlı bir plato yüzey elde edersiniz..

Malzeme üzerinde Flex-Honlamayı kullanmadan önceki işlemlerden kalan/oluşan tüm şekilsizlikler, çapak oluşumları Honlama Salkımımızın kullanımıyla yok olur .. Sonuçta elde edilen yönsüz ve çapraz çizgilerden oluşan desen, aslında Flex-Honlamanın oluşturduğu, honlama yapılan yüzey üzerinde meydana gelen ve yağlama ömrünü arttıran mikroskobik platolar arasındaki değerli vadilerden başka bir şey değildir ..

Flex-Honlama Salkımı esnek, darbe emici bir honlama aparatıdır .. Kendine has yapısı ile üzerinde taşıdığı küçük honlama kürelerinin, işlem yapılan iç yüzeyde yüzerek gezinmesine izin verir ve yine şeklinden kaynaklanan haliyle işlem yapılan malzeme iç yüzeyine kendi kendini otomatik olarak merkezler ve dengeler ..

İster çift yönlü delik/silindirik yüzeylerde çapak alma işlemi için, ister son/finiş honlama işlemi için, ister yüzey parlaklığı elde etmek için :
Mutlaka sizin için tasarlanmış bir Flex-Honlama Salkımı mevcuttur ..


Flex-Hone Kullanma Talimatları

 • Flex-hone takımı klasik bir el matkabında, CNC üretim çevriminde, yığın üretimde, transfer tezgâhlarında veya honlama tezgâhlarında rahatlıkla kullanılabilir.
 • Flex-hone takımının kesme sıvısı, honlama sıvısı olmadan kullanılması önerilmez.
  Dayanım ciddi oranda azalmaktadır. Viskozitesi 10-30 arasında temiz bir soğutma sıvısı yağ emisyonu kullanınız. Ayrıca sprey yağlarla da kullanılabilir. Fren merkezlerinde fren hidroliği de kullanılabilir. Çözücü solventler içeren ürünler ile de kullanılabilir ancak takım ömrü azalmaktadır.
 • Flex-hone takımı belli bir basınçla çalışır bu sebeple takım çapı işleyeceği çaptan büyüktür.
 • Flex-hone deliğe dönerek girmeli ve çıkana kadar dönmeye devam etmelidir.
 • Flex-hone dengeli dönmüyorsa deliğe girene kadar tam devirde döndürmeyin.
 • Doğru deviri seçmek için ilgili tabloya başvurun. Uygulamaya göre devir farklılık gösterebilir. Mümkün olduğu kadar düşük temas süresi ile kullanmanızı takım ömrü açısından tavsiye ediyoruz. İstenen sonucun alındığı en kısa işlem süresi takım ömrünü en uzun yapacaktır. Yüksek hızlarda takım erken aşınacaktır. Takımları manuel uygulamalarda yüksek hızda kullanmayın.
 • Devire bağlı olarak dakikada 60-120 strok (paso- gir/çık) ilerlemelerle çalışılmalıdır. Son pasoda ilerleme arttırılarak (yağlama performansı için) 30 veya 45 derece çapraz doku oluşturulabilir.
 • Motor uygulamaları özelinde işlem süresi her bir silindir için yaklaşık olarak 20-45sn arasında olmalıdır. Ancak malzeme, önişlem aşındırıcı boyutu, soğutma sıvısı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • Operasyon sonrası silindir sıcak sabunlu suyla temizlenir ve temizleme fırçasıyla fırçalanır. Silindir kurutulup temiz bir kumaşla yağlanmalıdır. Temiz kumaş temiz çıkana kadar devam edilmelidir.
 • Takım ömrü birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Malzeme, soğutma, aşındırıcı boyutu, parça boyu, işlem süresi gibi faktörlere bağlı olarak birkaç yüz veya 1000 parçanın üzerinde olabilmektedir.

Öncelikle bu konsept ürünümüzü tanımakta fayda var.
Flex-hone nedir ? Flex-hone veya bizim Flex-Hone Turkey olarak Türkçeleştirdiğimiz şekliyle flex-honlama salkımları (ya da esnek honlama fırçaları) yüzlerce farklı kullanım alanına seslenen honlama ve çapak alma fırçalarıdır.

Endüstriyel üretim kapsamındaki çapakalma üniteleri için, kalıp imalatçıları için veya düşük adetli birçok manuel çapak alma operasyonu söz konusu olduğunda kuşkusuz en zor prosesler, çapraz delik çapak alma ve / veya birbiri içine patlayan deliklerde çapak alma prosesleridir. Flex-hone esnek honlama takımları, 4mm’den 940mm’ye kadar her ara çapa uygun olarak, 7 farklı alaşımda ve 11 farklı grit seçeneğinde yüzlerce farklı kombinasyonda üretilmektedir. Delik içi çapak alma operasyonları için ideal takımlar olan flex-honlama fırçalarımız ister işlem merkezine ister manuel kullanım için el matkaplarına veya tornalara kolaylıkla adapte edilen çapak alma fırçalarıdır.

Eşsiz dizaynları sayesinde çapraz delik honlama, son honlama, patlayan delikler çapak alma uygulamalarında iç çapa girdikleri andan itibaren, üzerlerine monte honlama kürelerinin, işlem yapılan iç yüzeyde yüzerek gezinmesine izin verirler ve yine şekillerinden kaynaklanan halleri ile işlem yapılan malzeme iç yüzeyine otomatik olarak merkezlenirler. Özellikle kademeli delikler, birbiri içine patlayan delikler ve pencereli delik içi uygulamaları için birebir takımlardır. Bir çok mikro delik uygulamasında flex-hone flex-honlama salkımlarımıza minyatür çapak alma fırçalarımız da eşlik ederler.

İster çift yönlü açılır delik uygulaması olsun, ister kör delik çapak alma ve honlama uygulaması olsun, gerekse nihai honlama da yüzey kalitesi elde etme hedefleri için mutlaka tasarlanmış bir flex-hone esnek honlama fırçası mevcuttur. Çapak alma nedir ? Delik içi çapakları nasıl yok edebilirim ? En ekonomik çapak alma takımları hangileridir ? Son honlama (nihai honlama) söz konusu olduğunda en basit takımlar hangileridir ? Cross –hole (çapraz delik) ve ana deliğe patlayan mikro delikler çapağı nasıl yok edebilirim ? Mikro deliklerde veya büyük iç çaplarda çapak alma operasyonlarına servet ödüyorum, nasıl maliyetimi düşürebilirim ? Yukarıdaki tüm soruların yanıtı BRM Flex-Hone flex-honlama salkımlarındadır.

BRM    honlama, çapak alma, silah bakım
BRM Flex-Hone ® Türkiye Resmi Distribütörü Süleyman Görmüş Otomotivdir !!!